Hétvégén szokás szerint szüleimnél tettem látogatást gyermekeimmel. Az utolsó meleg szeptemberi hétvégén elmentünk a város legszebb és legnevezetesebb helyére, a Brunszvik-Kastélyba, annak parkjába és Óvodamúzeumába. Rengeteg fotót készítettem ezen a szép, meleg őszi napon. A legszebbeket megmutatom Nektek és egy kis történelmi részt is bemásoltam a város honlapjáról. Remélem kedvet kaptok Ti is egy kiránduláshoz ide, a Budapesttől 30 km-re található kisváros parkjába! Biztosíthatok mindenkit arról, hogy a színes falevelekkel tarkított park ősszel legalább olyan csodálatos, mint nyáron, télen és tavasszal.
"Brunszvik Antal Mária Terézia királynőtől kapta a grófi rangot és a martonvásári birtokot. A kastély mai külseje az 1870-es neogót stílusú átépítéskor alakult ki. Az egyemeletes épület szabálytalan alaprajza, csúcsíves, nagy ablakai, a karcsú tornyok, támpillérek, fiatornyok, pártázatok együttese igazi romantikus hangulatot teremt.
Brunszvik Antal majd fia, Ferenc virágzó gazdaságot teremtett itt, a kastély köré pedig valódi földi paradicsomot varázsolt. A park fái között megtalálható a mocsári ciprus, a páfrány fenyő, a juhar és a platán. A hársak közé amerikai szivarfát, balkáni vadgesztenyét ültettek. A park közepét kis tó foglalja el, benne sziget hatalmas, árnyas fákkal és szabadtéri színpaddal, ahol nyaranta 3 alkalommal felcsendülnek Beethoven melódiái annak emlékére, hogy a XIX. század első évtizedében többször megfordult itt a halhatatlan zeneszerző. Beethovent a környezet szépsége mellett a Brunszvik-családhoz, főként a család hölgytagjaihoz fűződő barátsága vonzotta erre a helyre. Barátsága jeléül több darabját - köztük az Appassionata-szonátát - a család tagjainak ajánlotta. A park varázsa és a felcsendülő muzsika népszerűsége ma is töretlen.
A kastélyban kialakított Beethoven Emlékmúzeumban a család nőtagjainak Beethovennel folytatott levelezését, valamint a művész és a család életével kapcsolatos dokumentumokat mutatják be. Látható többek között a zeneszerző hajtincse, szoborportréja és arcképe, megismerhetjük magyar vonatkozású műveit és egyéb magyarországi kapcsolatait is.
Az egykori főúri rezidencia ma a Magyar Tudományos Akadémia Mezőgazdasági Kutatóintézetének ad otthont." (Forrás)
A híd pillanatnyilag felújítás alatt van, így az idézetben említett szigetre - ahol nyaranta hangversenyeket szoktak tartani - nem lehetett átmenni.
"Az Óvodamúzeum bepillantást enged a látogatóknak 1828-tól a magyar kisdedóvás történetébe. Tárgyai, könyvei, fotói, dokumentumai és játékai elénk tárják a régmúlt, s a közelebbi múlt óvodáinak életét." (Forrás)
"Az Óvodatörténeti Múzeum kiállítása több mint 10 éve látogatható a martonvásári kastélypark árnyas gesztenyefái között megbúvó épületben. A múzeum 1990-ben kapott működési engedélyt Nyíregyházán. A múzeum alapítója, vezetője és egyszemélyes mindenese Harcsa Tiborné nyugalmazott óvodavezető már előtte, éveken keresztül gyűjtötte és mentette a magyar óvodatörténet emlékeit.
Mivel a gyűjtemény sorsa a nyírségi megyeszékhelyen ellehetetlenedett, az alapítója a magyar kisdedóvás "szülőanyjának" Brunszvik Teréznek oly kedves településére, Martonvásárra költöztette a múzeumot. Méltóbb helyre nem is kerülhetett volna. Brunszvik Teréz kultusza a településen másfél évszázada nem szűnik lángolni. Az itt lakók és az intézmények őszinte és mély tisztelettel ápolják a grófnő emlékét. Nem véletlen, hogy 1962-ben a martonvásári óvodában nyitották meg az ország első állandónak tervezett, de feledésbe merült óvodatörténeti kiállítását.
Szerencsés volt ez a helyválasztás azért is, mert így a múzeum egy olyan természeti értékekkel fűszerezett kultúrtörténeti, turisztikai látványosság része lett, melyet évente több százezren keresnek fel. Az egykori Brunszvik kastély, benne a Beethoven emlékmúzeummal, a kastélypark, mely hazánk leghitelesebb angolkertje. Martonvásár a magyar óvodatörténet legkiemelkedőbb emlékhelyévé vált, ahová hazánk óvónői és az óvodatörténet iránt érdeklődők népes tábora zarándokol el. Ezrével térnek be a kastélyparki séta nyomán a volt/mostani/vagy leendő óvodások és olyanok, akik sose jártak óvodába. Nem csak nosztalgikus emlékek idéződnek fel itt a látogatókban, hanem arra is rádöbben, hogy az óvoda, mint intézmény milyen jelentős művelődési, társadalmi és nemzetgazdasági szerepet képvisel.
A megnyitás óta 12-15000 látogató keresi fel évente a múzeumot. A kiállítás Brunszvik Teréz 1828-ban Budán megnyitott első magyar és egyben első közép-európai kisdedóvodájától az 1950-60-as évek napközi-otthonos óvodájáig mutatja be a magyar óvodaügyet, végigkövethetjük a főbb pedagógiai irányzatokat, korabeli tárgyakon, dokumentumokon, és persze a gyermeklét legfontosabb eszközein, a játékokon keresztül, enteriőrökkel színesítve. Mint minden múzeumban, itt is, a kiállítás csak a jéghegy csúcsa. Az adattár és a fotótár, valamint az 5 000 kötetes szakkönyvtár nélkülözhetetlen segítsége az óvodatörténet iránt érdeklődőknek. A múzeum fenntartója Martonvásár Város Önkormányzata és a Magyar Tudományos Akadémia Mezőgazdasági Kutatóintézete." (Forrás)
Brunszvik-kastély:
2462 Martonvásár, Brunszvik u. 2.Tel.: 22/569-500
Állandó kiállítás:
Beethoven Emlékmúzeum.
Látogatható: nyáron keddtől vasárnapig 10-12 és 14-18 óra között, téli időszakban keddtől vasárnapig 10-12 és 14-16 között.
A park nyitva minden nap 8 órától 18 óráig.
Rendezvények:
- A Nemzeti Filharmonikusok Beethoven estjei - júliusban 3 alkalommal kerülnek megrendezésre.
A koncertekkel kapcsolatos információ:
Nemzeti Filharmonikusok
Telefon: 36 1 411-6651
e-mail: info@filharmonikusok.hu
www.filharmonikusok.hu
,valamint Martonvásári Nyári Kulturális Egyesület: Tel.: 22/460-233.
Óvodamúzeum:
2462 Martonvásár, Brunszvik utca 2.
Te.: 22/569-518
e-mail: ovodamuzeum.martonvasar@museum.hu
Állandó kiállítások:
- magyar óvodatörténet 1828-1960-as évek,
- korabeli tárgyak,
- dokumentumok,
- játékok,
- magyar óvónőképzés története.
Látogatható: május 1-től szeptember 30-ig hétfő kivételével minden nap 10 - 14 óráig, szombat-vasárnap 11 - 17 óráig. Október 1-től április 30-ig kedden, pénteken 10-14 óráig, vasárnap 11-15 óráig.