Az eklektika kifejezést leggyakrabban a XIX. század egyik építészeti irányzatára alkalmazzuk, de manapság is mondjuk minden olyan épületre és enteriőrre is, amely a múlt sémáiból merít és és építkezik, legyen az a hellenisztikus korból, a barokk korból, a szecesszióból vagy bármely egyéb korszakból. A köznyelvben az eklektika kicsit tágabb értelmezést nyer, a különböző stílusú bútorok, tárgyak keveredésére is használjuk.
Természetesen a bútorok lehetnek letisztultabbak, sematikusabbak, más színűek és mintázatúak, mint eredetileg, és más a háttér, mely keretbe foglalja őket, ezért beszélhetünk modern eklektikus környezetről, építészetről, enteriőrről és tárgykultúráról.
Aki hasonló enteriőrre vágyik, annak nem kell feltétlenül a legdrágább dizájnbútorokban gondolkodni. A nagymama bútorai, vagy a vaterán, ócskapiacokon, lomtalanításokon vadászott kincsek felújítva, átfestve, áthúzva ugyanúgy szépen illeszkedhetnek egy eklektikus környezetbe, modern bútorokkal kombinálva. A napokban fel is teszek egy bejegyzést egy antik étkezőgarnitúra ilyen volt-ilyen lett felújításáról. Én magam is nagyon szeretem ezt a hangulatot, ezért ha valaki ilyen stílusban szeretné megterveztetni otthonát, keressen nyugodtan!
A most következő képsorozat remekül megmutatja ennek a tendenciának a sajátosságait. Ezeket a lakásbelsőket a Modá nevű olasz cég termékkínálatából állították össze katalógusfotókhoz, de ténylegesen lakott otthonok is vannak közötte.
Ezekben a modern eklektikus otthonokban a terek általában tágasak, túlnyomórészt a fehér a domináns szín, hiszen így érvényesülnek legjobban a bennük elhelyezkedő tárgyak és bútorok. A padló szinte mindig fényes és világos, legyen az műgyanta, csiszolt beton, padlólap vagy design laminált padló. A falak lehetnek a fehéren kívül selyemfényű vagy magasfényű színesre festett felületek, vagy látszóbeton, illetve bármilyen más dekoratív, naprakész falburkolat, kőpanel. A mintás tapéta a bútorok és tárgyak mozgalmassága miatt kerülendő vagy mértékkel alkalmazandó.
Ha a fekete-fehér rabjai vagyunk, akkor könnyű dolgunk van, hiszen a fekete és fehér tárgyak mindig megtalálhatók a piacon is hibázni is nehéz ezzel a két színnel. Ha pedig a színek szerelmesei vagyunk, nyugodtan párosítsunk meghökkentő színeket, mert magasfényű festéssel még a legfurcsább színkombinációk is jól tudnak mutatni, úgy mint a pávazöld-űrlila, mélypiros-sötét ciklámen...
Jó tanács: tervezés során tartsunk mértéket, hogy ne váljon túl nyüzsgővé, a tér! Az esztétikust a giccsestől itt tényleg csak egy hajszál választja el!
Ha tetszett a bejegyzés, csatlakozz a hna design Facebook táborához itt, hogy minden új cikkünkről és munkánkról értesülhess!