Néhány előző bejegyzéshez kapcsolódóan - melyek a természetes anyagokból történő építkezésekről szóltak - némi egyeztetés után shiver-rel (ez az Ő kedvenc területe az építészetben) megszületett egy képgyűjtemény olyan épületekről, melyeket öko épületeknek mondhatunk. Nem teljesen azok, hiszen nem a föld alatt vannak, nem vályogból vannak, valószínűleg nem szalma a hőszigetelőanyaguk, nem kizárólag természetes anyagokból épültek, nem zöld tetősök, napkollektort sem látok semelyiken és egyéb arra utaló jelet sem, hogy minimális energia felhasználással üzemelnek ezek az épületek. Viszont általában egyszerű formákból építkeznek és sok természetes anyagot használnak fel természetes színekkel. Természetközeliek, sok az üvegfelület rajtuk, de nem öncélúan uralják az épületeket és nincs semmiféle felesleges csicsa vagy sallang rajtuk. Többnyire faburkolatú képeket sikerült gyűjteni, de van egy-két kővel kombinált és egy téglaborítású is, itt-ott megjelenik egy pici beton is, ezért külön elnézést kérek shivertől. Még lesz egy post hazai példákkal és egy post a Rick Joy vályogházairól, aztán újra jönnek az ultramodern és színes őrületek.
Azért ezt a képet tettem nyitóképnek, mert hihetetlenül jónak tartom az épület ablakkiosztását. Szívesen megnézném belülről is, érdekes lehet a fényélmény és a bútorozás.
Ez nem egy csűr vagy istálló, hanem egy lakóház. A vékony faburkolat olyan, mintha egy áttetsző szövettel borították volna be a házat.
A lépcső és az ablakkeret ugyan beton, de rengeteg faléc gondoskodik a ház hőtechnikájáról, árnyékolásáról.
Ez a koromszínű faburkolatos ház az egyik új kedvencem. Érdekes a belső vízelvezetése és az ablakkiosztása.
Áttetsző, légies, különleges épület.
Nagyon izgalmas, átszellőztetett homlokzatburkolatot eredményező faborítás.
Kő, fa és üveg. Érdekes formavilág. Az ősi házformától elrugaszkodott, de mégis nagyon barátságos épület.
Pici beton a bejáratnál. Nekem ennyi még belefér a természetességbe.
Egy kicsit még több beton, de a természetes környezet kompenzálja a műanyag hatást.
Itt szinte csak álca a burkolat amely magasabban ér véget, mint a ház teteje, emiatt engem ez a ház emlékeztet a polinéz szigeteken található Tjibaou Kulturális Központhoz.
Kellemes, aprócska faházikó, valószínűleg gyönyörű kilátással.
Akár mini üzemnek is beillő ház. A szabályosság, ritmikusság kölcsönöz némi ipari jelleget az egyébként természetességre törekvő háznak.
Érdekes tagolás, sok-sok fa.
Maga az elgondolás végtelenül mesterséges. Ezt igyekeztek kompenzálni a faburkolattal. Ezek az épületek ugyanis a tengerben állnak.
Ez a ház le tudja dobni a ruháját. Akit érdekel, az sliding house néven keressen ár a neten.
Érdekes tömegformálás. Az andrásolás igazi céljára kíváncsi lennék. Vajon statikai funkciója is van, vagy csak esztétikai, mert ha az utóbbi, akkor lehet, hogy kár volt?
Kis házikó a tó partján. Érdekes ritmusú burkolat, kellemes tájba illeszkedés.
Téglaburkolat, némi fával. Kissé idegenül hat a sárga "műanyag" ajtó.
Ha tetszett a bejegyzés, csatlakozz a hna design Facebook táborához itt, hogy minden új cikkünkről és munkánkról értesülhess!